blog kosmetyczka
Witamy na blogu!
17 stycznia 2020
skora
Dlaczego z wiekiem przybywa nam zmarszczek?
3 maja 2020

Naturalny eliksir młodości – poznaj osocze bogatopłytkowe

osocze bogatopłytkowe

W ciągu ostatnich lat doszło do znacznego rozwoju inżynierii tkankowej – dziedziny medycyny skupiającej się na wykorzystaniu i wzmocnieniu naturalnych zdolności regeneracyjnych ludzkiego organizmu do leczenia różnych schorzeń.

Kluczową rolę w naprawie i regeneracji tkanek odgrywają płytki krwi. Są one jednym z głównych czynników odpowiadających za krzepnięcie krwi, ale mają również wpływ na regulowanie podstawowych mechanizmów uczestniczących w procesie gojenia się, w tym migrację komórek, proliferację i angiogenezę. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest formą medycyny regeneracyjnej, która pozwala wykorzystać te zdolności, jak również wzmocnić naturalne czynniki wzrostu, których organizm używa do odbudowy tkanek. Wielu znanych sportowców takich jak Tiger Woods czy Rafael Nadal zdecydowało się na terapię osoczem bogatopłytkowym z powodu różnych kontuzji takich jak skręcenia kolan i przewlekłe urazy ścięgien. Metoda ta jest również polecana w medycynie estetycznej jako nieagresywny i naturalny sposób na rewitalizację skóry oraz włosów.

Jak działa osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to koncentrat z płytek krwi znajdujących się w niewielkiej ilości osocza, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia gojenia się uszkodzonych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów. Preparaty z PRP są przygotowywane poprzez pobranie od danego pacjenta jednej do kilku probówek krwi, a następnie przepuszczenie jej przez wirówkę w celu skoncentrowania płytek krwi. Aktywowane płytki krwi są następnie wstrzykiwane bezpośrednio do uszkodzonej lub chorej tkanki. Z ziarnistości płytek uwalniane są wówczas białka zwane czynnikami wzrostowymi, które stymulują i zwiększają liczbę komórek naprawczych wytwarzanych przez ciało.

Zalety stosowania osocza bogatopłytkowego

Zakres schorzeń kwalifikujących się do stosowania terapii osoczem bogatopłytkowym ciągle się rozszerza. Obecnie leczenie osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się m.in. przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w leczeniu urazów mięśni i więzadeł, w uszkodzeniach kości, w zakażeniach narządu ruchu oraz wielu innych jednostkach chorobowych. Wykazano również, że PRP poprawia funkcjonowanie i zmniejsza ból u osób z zapaleniem ścięgien lub przewlekłymi stanami ścięgien takimi jak łokieć tenisisty lub łokieć golfisty. Osocze bogatopłytkowe coraz częściej znajduje również zastosowanie w zabiegach kosmetycznych takich jak „wampirzy lifting”. Wykonywanie iniekcji z użyciem PRP pomaga w rewitalizacji skóry ze szczególnym uwzględnieniem okolic oczu i szyi, wpływa na gojenie się blizn potrądzikowych, jak również ran po zabiegach laserowych. Stosowanie osocza bogatopłytkowego doskonale sprawdza się także jako metoda poprawiająca koloryt, gęstość oraz napięcie skóry. Ponadto dermatolodzy i eksperci specjalizujący się w chorobach włosów stosują zastrzyki z PRP w leczeniu łysienia androgenowego, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Warto wiedzieć, że skutki uboczne użycia osocza bogatopłytkowego są mocno ograniczone, ponieważ zastrzyki są tworzone z krwi pacjenta, co wpływa na to, że ciało ich nie odrzuci ani nie zareaguje negatywnie. Dodatkowo zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego mogą być wykonywane przez cały rok, są w pełni bezpieczne i w żaden sposób nie wpływają na mimikę twarzy.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress